12 06 2009

BİSİKLET KULLANICILARININ SORUMLULUKLARI

BİSİKLET KULLANICILARININ SORUMLULUKLARI

İzmir Bisiklet Sevenler Derneği

Bir bisiklet kullanıcısının dikkat etmesi gereken farklı sorumluluklar bulunmaktadır. Bunlar kendine olan, çevreye olan, bisikletine olan ve trafik kurallarına olan sorumlulukları olarak adlandırılabilir.

A- Kendine Karşı sorumlulukları:

1. Güvenlik
a) Bisiklet kullanıcısı mutlaka kendi güvenliğini sağlamalıdır. Bunun için gerekli önlemleri almak zorundadır.

- En önemli konu; KASK TAKMAK

- Eldiven kullanmak

- Gerekirse dizlik ve dirseklik takmak

b) Güvenliğin bir başka boyutu bisikletin trafikteki durumudur. Bisikletin trafik içinde kolay farkedilmesi ve gerekli levha ve işaretlere sahip olması gerekmektedir.

- Zil. (Gündüz veya gece yol alırken mutlaka kullanılması gerekir. Yayaların bisikletliyi farketmeleri için kullanılmalıdır. Gereksiz şekillerde çevreyi rahatsız etmek için kullanılması uygun değildir.

- Ön far. (Gece yola alırken kullanılır. Bisikletlinin gideceği istikamette yolunu görebilmesi ve karşıdan gelen araç ve yayaların bisikletliyi görebilmeleri için mutlaka açık olmalıdır.

- Arka far ve flaşör. (Bisikletin arkadasında bulunan devamlı yanan bir far veya yanıp sönen bir flaşör kullanılabilir. Arkadan gelen araçların bisikletliyi görebilmeleri için kullanılır. Gece trafikte yol alırken MUTLAKA KULLANILMALIDIR: ÇOK ÖNEMLİDİR. Kullanılmadığı durumlarda arkadan gelen araçlar bisikletliyi fark edemeyecekleri için kazalara sebebiyet verilebilir.

- Pedallarda ve jant tellerinde reflektör. (Pedala ve jant tellerine takılacak reflektörler pasif elemanlardır fakat çok büyük yarar sağlarlar. Özellikle pedaldaki reflektör gece sürüşlerinde arkadan gelen araçların dikkatini çektiği için hayat kurtarabilir. Pedalı her çevirişte reflektör arkadan gelen arabanın ışığını yansıttığı için takip eden şoför önünde bir bisikletli olduğunu fark edebilir.

c) KASK

- Mutlaka kask kullanılmalıdır. Kasksız bisiklete binmek, emniyet kemeri takmadan araba kullanmak gibidir. Emniyetimiz için mutlaka KASK takmalıyız. Kaza ve yaralanmalarda kask hayat kurtarıcı olmaktadır. Bisiklet kazalarında yere düşerek kafanın darbe alması çok yüksek ihtimal olduğu için bunu sadece kask takarak engelleyebiliriz.

d) Eldiven

- Bisiklet kullanırken eldiven takmak önemlidir. Kazalarda sürücü yere düşerken ellerinin üzerine doğru hamle yapmakta ve yere temas ederken ellerini çarpmaktadır. Elleri korumak için eldiven kullanmak yaralanmaları engellemektedir.

e) Dizlik ve dirseklik

- Dağ ve orman turlarında, akrobasi gösterilerinde ve diğer özel amaçlarla bisiklet kullanıldığı zaman dizlik ve dirseklik kullanmak gerekir. Bu malzemeler bisikletçiyi olası kazalardan korur.

2. Kıyafet seçimi

a) Bisiklet kullanıcısının kıyafeti yaptığı spora uygun olmalıdır. Bisiklet ile yol alırken hareketlerini engellemeyecek tarzda kıyafetler seçilmelidir.

b) Her sporun kendine uygun kıyafeti bulunmaktadır. Bisiklet kullanıcısının özel kıyafeti vardır. Bu kıyafetler terlemeyi önleyen, termal kumaştan üretilirler. Şort tayt ve tişört tercih edilmelidir.

c) Bisiklet sürücüsü mutlaka zincir ve dişlilere takılmayacak giysiler seçmelidir. Bol paçalı, aşağıya doğru sarkan ve tekerleklere girmeye müsait giysiler kazalara sebep olabilir.

3. Bisiklet seçimi

a) Sürücünün bisiklet seçimi çok önemlidir. Bakımı yapılmış, parçalarında problem olmayan, sürüş rahatlığı bulunan bir bisiklet kullanmak gerekir. Herhangi bir parçasında problem olan bisikletin arızası derhal giderilmelidir. Fren, vites, zincir veya tekerleklerin düzgün çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Binmeden önce fren ve lastiklerin hava kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Lastiklerin hava ayarları yapılmalıdır. Çok fazla şişirilmiş veya sönük lastikler kullanma zorluğu yaratır. Lastik hava basınçları olması gereken değerlere getirilmelidir.

b) Kullanılacak zemine uygun bisiklet seçilmelidir. Asfalt yolda giderken yol veya yarış bisikleti, dağ ve orman sürüşlerinde dağ bisikleti kullanılmalıdır. Örneğin dağ ve orman parkurlarında yol bisikleti ile yol almak uygun değildir.

c) Bisikletin pedal ve gidon boyu ayarlanmalıdır. Kişinin boyuna ve bacak uzunluğuna göre sele ve gidon boyu değişir. Buna göre ayar yapılmalı ve bu ayarlar korunmalıdır. Ayrıca yeni bisiklet alınırken bisiklet kadro boyu “size” diye adlandırılan ölçünün kişinin boyuna uygun olması gerekir. Uzun boylu bir kullanıcı küçük bir bisiklete binmemelidir.

B- Çevreye Olan Sorumlulukları

1.                          Bisiklet tamamen çevreci, çevreyi koruyan bir taşıttır. Dünya üzerinde doğaya zarar vermeden ulaşım sağlanabilen tek araç bisiklettir. Dolayısı ile bisiklet sürücüsü de çevreci olmalıdır.

a.       Bisiklet sürücüsü çevreye olan sorumluğu çerçevesinde yol alırken, bisiklet kullanırken ve doğada gezerken çevreyi kirletmemeye, gürültü ve ses kirliliği yapmamaya ve insanlara karşı saygılı olmaya özen göstermelidir. Otomobillerden ve motorsikletlerden farklı olarak bisikletliler kendisi ve çevresi ile barışık olmalıdır. Yaya geçidinden geçen bir yayaya otomobiller izin vermezken, bir bisikletli yayanın geçmesi için imkan sağlamalıdır.

b.       Bisiklet çevreyi kirleten herhangi bir yakıt kullanmadığı için herhangi bir atık üretmesi de söz konusu değildir. Dolayısı ile bisikletten kaynaklanan bir çevre kirliliği olamaz. Bisikletçi de doğa dostu aracını kullanırken bu çerçevede hareket etmektedir.

C- Bisikletine Olan Sorumlulukları

1. Bisikletimizi her zaman bakımlı ve temiz tutmamız gerekmektedir. Bunun için düzenli olarak bisikletin parçalarının bakımı yapılmalı ve temizliğine özen gösterilmelidir.

2. Bisikletimizi kullanmadığımız zaman paslanma ve deformasyona karşı önlemleri almamız gerekir. Örneğin kış aylarında bisiklet kullanılmayacaksa güneş görmeyen, rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır. Devamlı güneş alan balkona ve rutubetli olan bodrum gibi yerlere konulmamalıdır. Bisikletin ömrünü uzun tutmak için bu konu çok önemlidir. Rutubetli bir bodrum katında 3-4 ay kalan bir bisikletin parçaları zamanla küflenmeye başlar ve kullanılmaz hale gelebilir. Aynı şekilde devamlı güneş alan ve sıcak olan bir balkonda bırakılan bisikletin boyası zamanla korozyona uğrar ve solar. Ayrıca lastikleri güneşten deforme olur. Bunları önlemek için bisikletimizi uygun ortamlarda saklamamız gerekmektedir.

3. Haftalık olarak bisiklet lastik havaları ve zincir yağ durumu kontrol edilmedilir. Havası inmiş lastikler şişirilmeli, zincirler yağlanmalıdır.

D- Trafik Kurallarına Olan Sorumlulukları

1. Bisiklet sürücüsü bir taşıt kullanmaktadır.Bu yüzden trafik kurallarına uymak zorundadır. Trafik kanununa göre belirlenen kurallara uymakla yükümlüdür. Buna göre:

2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için;

Madde 3   c (10) bendi :   Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.

Madde 37   Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.

Madde 46    Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.

Madde 66    Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.

Madde 66  a) bendi  Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.

Madde 66  b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.

Madde 66  c) Yük ve eşya taşınamaz.

Madde 37    Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

2. Bunların dışında genel trafik kuralları bizim için de geçerlidir. Kırmızı ışıkta geçmek, hatalı sollama yapmak, başkalarının hayatını tehlikeye atacak şekilde bisiklet kullanmak yasaktır. Ayrıca ters yönde bisiklet sürülmez. Her zaman yolun sağından gidilmelidir. Bu kural ülkemizde çoğu kez çiğnenmektedir.

3. Trafik polisi ve işaretçilere uyulması gerekir. Bir kavşakta trafik polisi varsa ve trafiği yönlendiriyorsa ilk önce polisin direktifleri yerine getirilmelidir. Polis yoksa işaretler ve lambalara göre hareket edilir.

Sağlıklı Bisikletli Yaşamı için yukarıdaki maddelere uyulması ve gerekli önlemlerin alınması çok önemlidir. Bisikletli ve sağlıklı günler dileği ile..


2920
0
0
Yorum Yaz