08 10 2008

YAZINSAL ÖZGEÇMİŞİM (güncelleme: 29 Kasım 2011)

UMUR GÜRSOY

BİNDOKUZYÜZ ELLİDÖRT SENESİNİN OCAK AYININ YİRMİBİRİNDE, ESKİŞEHİR’DE, AKASYALAR KAPANIRKEN DOĞMUŞUM. BABAM ROMANYA TATARLARINDAN OLAN ÇANAKKALE, TRABLUSGARP, BALKAN SAVAŞLARI GAZİSİ, M. EMİN OĞLU EMEKLİ İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ 1919 DOĞUMLU HAYRETTİN BEY, ANNEMSE İNEGÖL’ÜN MANAV (YERLİ) AİLELERİNDEN EKMEKÇİ SITKI KIZI SEVİM HANIMDIR.

BURSA (Setbaşı Namık Kemal İlkokulu) VE ANKARA İLK VE ORTAOKULLARINI (Keçiören Fevzi Atlı İlkokulu, Bahçelievler İlkokulu, Aydınlıkevler Ortaokulu ve Lisesi) TAKİBEN 1971 HAZİRANINDA GİRDİĞİM, O ZAMANLAR YEDİ YILLIK OLAN HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ BAĞLANTILI KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ GEVHER NESİBE HATUN FAKÜLTE-Yİ TIBBİYE-Yİ ŞAHANE’SİNİ SEKİZ YILDA HEM BİTİRDİM, HEM  SAZ ÇALDIM, HEM DE ESKRİM, SU TOPU, VOLEYBOL VE DE  KAFKAS-AZERİ-KIRIM- ÇORUM HALK DANSLARI OYNADIM. SON  YIL KAYSERİ’DE İKEN O ZAMANKİ ÜNİVERSİTE HASTANESİNİN KARŞISINDAKİ BÜFEDEN BOL TUBORG YILBAŞI ÖZEL BİRASI İÇTİM VE İKİ KEZ DE YÜRÜYEREK ERCİYES’E ÇIKTIM.

SONRA, ÜMİT KARTOĞLU GİBİ BAŞIMA FİŞEK (NUSRET) DÜŞMEDİ AMA FİŞEK’TEN GÖZÜM KAMAŞTI, BURSA’DA RAHMİ (DİRİCAN) BABA TEKKESİNE MÜRİT OLDUM. GEMLİK'TEKİ EĞİTİM ARAŞTIRMA SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI'NA BAĞLI BEŞ SAĞLIK OCAĞININ ÜÇÜNDE (İKİSİNİN İLK HEKİMİ OLARAK)   KAYMAKAM MAAŞINDAN YÜKSEK TAM GÜN MAAŞLARIYLA  4 YIL HALK SAĞLIĞI DEYÜ DEYÜ İNİLEYİP ÇİLE ÇEKTİM (1980-84).

SONRASI, BÜTÜN GELECEK HAYALLERİME MECBURİ HİZMET KOYAN 12 EYLÜL DARBESİ. ZORUNLU ASKERLİK GÖREVİMDEN SONRA ZORUNLU GİTTİĞİM TOKAT’DA SAĞLIK MÜDÜR YARDIMCILIĞI YAPARKEN YARDIM ETMEYENLERLE TAKIŞINCA BENİ DÖVMEYE GELEN BAŞHEKİME BİR ÇAY ISMARLAYIP GÖNÜLLÜ EVLENDİĞİM EŞ DURUMUNDAN ANKARA’YA TAYİN OLUŞUM. SENE 1985. O ZAMANLAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA SAĞLIK GRUB BAŞKANLIKLARI VARDI. GAZİ TIP FAKÜLTESİNİN TESİSLERİNİ DE OLDUĞU GÖLBAŞI’NDAKİNİN BAŞKAN YARDIMCILIĞINA TAYİN ETMİŞLERDİ. GAZİ ÜNİVERSİTESİNİN SERVİS OTOBÜSÜ İLE  HER GÜN 20 KM ANKARAYA GİDİP GELİYORDUM.. KEREM DOĞDU (1986). KİRADA OTURDUĞUMUZ EVİMİZ, TOPRAĞININ KAZILMADIK YERİ BIRAKILMAYAN VE O ZAMANLAR HAVASI EN KİRLİ İL OLAN ANKARA’DA DİKMEN’DE İDİ. TOZ,TOPRAK VE HAVA KİRLİLİĞİ; 15 GÜNLÜK SU KESİNTİLERİ VE BETONLAŞMAYA EK; ŞARAP, BİRA, BALIK, RAKI, ROKA GİBİ SOFRAMIZDAN HERGÜN EKSİLEN BİR TAKIM BESİNLER ÇEKİLMEZ OLMUŞTU. BİZİ ASELSAN’IN VARDİYA HEKİMLİĞİ VE GECE ARKADAŞ POLİKLİNİKLERİNDEKİ NÖBETLER DE KURTARAMADI.

BU GÜZELLİK VE YOKLUKLAR ARASINDA BİR DE, BAZILARI KİMİ YAYIN ORGANLARINDA DA BİLA ÜCRET YAYIMLANAN  BİLİMSEL VE AKTÜEL  YAZI YAZMAK GİBİ ZARARLI HOBİLER EDİNMEZ MİYİM? EŞ ZAMANLI OLARAK AKLIMA DÜŞEN, ÇOCUĞUMUN YILLAR SONRA SORACAĞI ŞU SORU: “Baba biz neden diğer doktorlardan daha fakiriz?”. PARA KAZANMAK SEVDASI İŞTE O ZAMAN İÇİME KOR GİBİ DÜŞTÜ. KAYINPEDER TORPİLİYLE VER ELİNİ İSKENDERUN HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI ŞEFLİĞİ (1988). 6 AY SÜREN İSDEMİR GREVİ NEDENİYLE DURAKLAYAN PİYASADA TİCARİ BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANAN İLK ÖZEL LABORATUVAR DENEYİMİMİ İZLEYEN OSMANİYE DEVLET HASTANESİ HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI’NA ATANMAM (1989) VE AHMET OZAN’IN DOĞUMU (1992). SORANLARA “OSMANİYE’DE BİRİ ÖZEL BİRİ RESMİ İKİ LABORATUVARI OTURDUĞUM YERDEN İDARE EDİYORUM” DİYEREK BİR ÇOK (Nükleer savaşa ve tehlikeye karşı önce hekimler sonra da adı değişti -Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği oldu-, İskenderun Çevre Koruma, Osmaniye Çevre Koruma ve Osmaniye Çevre Çevre Dostları gibi),  DERNEK ÜYELİK VE KURUCU ÜYELİKLERİ; ADANA TABİP ODASI OSMANİYE TEMSİLCİLİĞİ (1992-1996) TTB MERKEZ DELEGELİĞİ (1994-96).  VE HASTANEDE  'KENDİME AİT BİR ODA' VERİLMEDİĞİ İÇİN ÇOĞU ZAMAN GÜNDÜZLERİ HASTANENİN DOKTOR DİNLENME ODASINDA VE BAHÇESİNDEKİ MESCİTİN ŞADIRVANININ OTURAKLARINDA VE AĞAÇ GÖLGELERİNDE YA DA ÇİMENLER ÜZERİNE YAYDIĞIM MATA UZANMIŞ BİÇİMDE  KİTAP OKUYARAK VE YAZARAK  GEÇEN BİR ON YIL.

SAĞLIĞIN SATILMASINA DAHA FAZLA DAYANAMAYARAK, ATTİLA İLHAN’IN BİR ŞİİRİNDE DEDİĞİ GİBİ: “İNSAN KENDİNE RAĞMEN YAŞAYAMAZ” DEYİP, ÖZEL LABORATUVARIMI KAPATIŞIM (1998). TEMA VAKFI GAZETELERE “ÜZERİNİZE VAZİFE OLMAYAN İŞLERE KARIŞIN” DİYE İLANLAR VERİRKEN ÜZERİME VAZİFE OLAN BİR KİTAP YAZMA EYLEMİ: “DİKENSİZ GÜL TEMİZ ENERJİ” (1999). AKIL DANIŞMAYA GİTTİĞİMDE “TEK MAAŞLA ÇOCUKLARINI ARTIK İYİ OKUTAMAZSIN DİYEN RAHMİ BABA’NIN BENİ ÜNİVERSİTE’DEKİ ARKADAŞLARINA TAVSİYE ETMESİNİ TAKİBEDEN BİR AY İÇİNDE ANTALYA’DAN ÇAĞRILIŞ (1999).  VE 44 YAŞIMDA DEDEOĞLU TEKKESİNDE ÇİLE SÜREMİN YARDIMCI USTALIK İÇİN YETERLİ HALE GELMESİNİ BEKLEYİP EL ALMAYA ÇALIŞMAK…. NE  MÜMKÜN?

ÜNİVERSİTE VE BÖLÜM İÇİ YALNIZLIK; YOK SAYILMA... ARAYA SIKIŞAN BİR BİLİMSEL KİTAP: TTB YAYINI "ENERJİDE TOPLUMSAL MALİYETLER VE TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI". 49 YAŞIMDA EVDE VE ÜNİVERSİTEDE DÖNE DÖNE ÇARPIŞMAYI VERİLEN ÜCRETE GÖRE ANLAMSIZ BULARAK AÇIKTAN UZMAN KURASI İLE  GAZİANTEP DEVLET HASTANESİ’NDE 1,5 YIL BANKAMATİK DOKTORLUĞU VE TAKİBEN OSMANİYE’YE GERİ DÖNEREK  HAVLU ATIŞ; KÜRKÇÜ DÜKKANI (Ocak  2005).

VE VE... YASALARDAKİ ENGELLERİ ATLATMAK İÇİN M. EMİN SAĞLIKCI, M. EMİN ALTIYÜZELLİYEDİ VE M. EMİN UZMAN (Bir tane daha var; hâlâ devlet memuru olduğum ve hâlen kullandığım için onu söyleyemem) GİBİ ÇEŞİTLİ TAKMA İSİMLER ALTINDA YAZINCA BAŞIMA BİR İŞ AÇMAYAN VE ÖZ ADIMLA YAZINCA BAŞIMA İŞ AÇAN, ÇOĞU YAYIMLANMIŞ; CİDDİCE VE GÜLMECE İRİLİ UFAKLI YAZILAR VE PARA BULDUKÇA YAYINLADIĞIM ( 99 yazından sonra bir de 2006 baharında 5. Sayısını üniversiteden ayrıldığımda yayımladıktan sonra bir daha yayımlayamadığım)  “YENİ YAŞAMDAN” İSİMLİ BİR KÜÇÜK ‘çok amaçlı doğa, bisiklet,gezi-anlatı ve halk sağlığı DERGİSİ . YANİ CEP DERGİM.

BİR EŞLİ, İKİ ÇOCUKLU, ULUDAĞ’IN GURBETÇİSİ,  OSMANİYE’NİN KARA ŞÖVALYESİ, GAVURDAĞININ HER İKİ YAMACININ (OSMANİYE VE DÖRTYOL)  ENİŞTESİ, İNGİLİZCE VE FRANSIZCA’YI KOMŞU DİLİ GİBİ BİLEN, BATILI BİR DOĞULU: BEN.

23
0
0
Yorum Yaz